Eezy Personnel Executive Search

Suorahaku vaativiin rekrytointeihin

Suorahaku eli headhunting on paras valinta ylimmän johdon, päälliköiden ja vaativien asiantuntijoiden hakuun. Sen avulla tavoitetaan myös ne osaajat, jotka eivät ole aktiivisessa työnhaussa. Suorahakuun turvaudutaan myös tilanteissa, joissa rekrytointi halutaan pitää luottamuksellisena.

Lataa suorahaun opas alempaa.

Suorahakuprosessin vaiheet

Suorahakuprosessi etenee neljässä vaiheessa profiloinnista ehdokkaan valintaan. Suorahakuprosessi aikataulutetaan heti haun käynnistyessä asiakkaan tarpeiden ja toiveiden mukaan.

  • Suorahaku voidaan tarvittaessa suorittaa anonyymisti toimeksiantajaa esiin tuomatta.
  • Hakua voidaan tukea ilmoitushaulla tai muulla tavalla työpaikkailmoitusta jakamalla. Laadimme erottuvan ja hakijoita aktivoivan ilmoitustekstin ja jaamme sitä valittuihin medioihin.

PROFIILIN MÄÄRITTELY

Haettavan ehdokkaan profiilin määrittely, huomioiden asiakkaan missio, visio, strategia ja arvot.

KARTOITUS JA YHTEYDENOTTO

Ehdokkaiden kartoittaminen ja kontaktointi, sekä työnantajan ja tehtävän esittely

HAASTATTELUT

Ehdokashaastattelut ja väliraportointi asiakkaalle

TAPAAMISET, VALINTA JA SOPIMINEN

Toimeksiantaja tapaa kärkiehdokkaat, suorittaa valinnan ja solmii työsopimuksen

Ratkaisumme

Suorahaku

  • Alkutapaaminen

Organisaatioon tutustuminen ja hakukriteerien määrittely. Kokeneet suorahakukonsulttimme tuntevat markkinan, ovat laajasti verkostoituneita ja osaavat ohjeistaa ideaaliehdokkaan profiloinnissa.

  • Potentiaalisten henkilöiden kartoittaminen

Kontaktoimaton ehdokaslista käydään läpi yhdessä toimeksiantajan kanssa. Ammattitaitoiset researcherimme kartoittavat soveltuvia osaajia useista tietolähteistä ja nostavat esiin erilaisia ehdokkaita, joiden urapolkua toimeksianto tukee.

  • Ehdokkaiden kontaktointi

Yhteydenotto ehdokkaisiin hienovaraisesti ja luottamuksellisesti. Tilanteen mukaan voidaan ehdokkaalta edellyttää esim. NDA:n allekirjoittamista ennen tehtävänkuvan avaamista. Personoitu ja luottamuksellinen kontaktointimme vahvistaa ehdokkaan päätöstä osallistua prosessiin ja sitoutamme myös osaajat, jotka eivät juuri nyt ole työnhaussa.

  • Haastattelut ja väliraportointi

Valitaan yhdessä potentiaalisimmat ehdokkaat henkilöarviointiin ja finaalihaastatteluihin.

  • Toimeksiantaja tapaa kärkiehdokkaat

Finaalihaastattelut toimeksiantajan ja potentiaalisimpien ehdokkaiden kesken.

Executive Search

Executive Search on menetelmä, jolla etsitään C-level tason henkilöitä, johtoryhmän jäseniä, toimitusjohtajia sekä hallituksen jäseniä.

Hakuun kytketään yleensä kaksi senioritason Executive Search -konsulttia, joilla on kyseisen liiketoiminta-alueen tuntemusta.

Tehtävän ja profiilin taustoittamiseen osallistuu yleensä useita henkilöitä asiakasyhteisön puolelta. Taustoittamisessa perehdytään johtoryhmän kokoonpanoon, toimialamuutoksiin, markkinatilanteeseen, tavoitteisiin lähivuosina sekä kriittisiin osa-alueisiin ja sidosryhmiin.

Näin pystytään tarkasti rakentamaan etsittävän henkilön osaamisprofiili yhdessä asiakkaan kanssa. Hakuprosessin jälkeen vastuukonsultti on asiakkaan käytettävissä valitun henkilön perehdyttämissuunnitelman laadinnassa sekä henkilön potentiaalien hyödyntämisessä.

C-level hauille tarjotaan aina 12–18 kuukauden takuu. Lisäksi konsultti seuraa aktiivisesti valitun henkilön sopeutumista noin kuuden kuukauden ja yhden vuoden jälkeen suoritettavilla yhteydenotoilla sekä työnantajan että valitun henkilön suuntaan.

Miksi Eezy Personnelin suorahaku?

  • Löydämme sopivimmat osaajat asiakkaidemme tarpeisiin. Huippuluokan research-tiimimme ja nykyaikaiset tekoälyä hyödyntävät digitaaliset työkalumme löytävät myös ne osaajat, jotka eivät juuri tällä hetkellä ole aktiivisessa työnhaussa.
  • Selkeä ja systemaattinen prosessi luo edellytykset sille, että suorahaku pysyy aikataulussa ja ehdokkaat vastaavat haettua profiilia. Läpinäkyvyys mahdollistaa luottamuksen ja hyvän yhteistyön suorahakukumppanin, toimeksiantajan ja ehdokkaiden välillä.
  • Kiinnitämme erityistä huomiota hakijakokemukseen. Huippuluokan kokemus vahvistaa työnantajabrändiänne ja jättää ehdokkaalle positiivisen kuvan organisaatiostanne.
  • Varmistamme sopivimman ehdokkaan valinnan kokeneen henkilöarviointitiimimme johdolla. Henkilöarviointejamme tekevät laillistetut psykologit, joilla on tehtävään soveltuva koulutus ja tuhansien henkilöarviointien kokemus taustanaan.

Lataa suorahaun opas

Olemme kirjanneet suorahaun keskeiset näkökulmat mielenkiintoiseen suorahakuoppaaseen. Mistä suorahaussa on kyse ja mihin headhunting sopii? Millainen on tyypillinen suorahakuprosessi? Mihin kannattaa kiinnittää huomiota suorahakukumppania valitessa? Näihin ja moniin muihin kysymyksiin saat vastauksen maksuttomasta suorahakuoppaastamme.

Voimmeko auttaa?

Meiltä saat parasta osaamista tärkeisiin valintoihin. Onnistu kanssamme!

Mikael Ivovaara

Head of Sales and Accounts

Suorahaku ja rekrytointi

Myynti

040 097 4520
mikael.ivovaara@eezy.fi
Ota yhteyttä

Johanna Ahola

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 073 9308
johanna.ahola@eezy.fi
Ota yhteyttä

Kari Hakala

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 339 7722
kari.hakala@eezy.fi
Ota yhteyttä

Tero Hassinen

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 388 3039
tero.hassinen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Petri Heikkinen

Executive Search Consultant

Suorahaku ja rekrytointi

040 752 9776
petri.heikkinen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Pasi Honkaniemi

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 772 7016
pasi.honkaniemi@eezy.fi
Ota yhteyttä

Antti Joutseno

Consultant Director, Executive Search

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 541 0858
antti.joutseno@eezy.fi
Ota yhteyttä

Ulla Kauppi

Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 466 1062
ulla.kauppi@eezy.fi
Ota yhteyttä

Sirpa Kaustinen

Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 598 1662
sirpa.kaustinen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Jorma Komulainen

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 500 0005
jorma.komulainen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Hannele Larkovuo

Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 071 4113
hannele.larkovuo@eezy.fi
Ota yhteyttä

Juhani Lettolammi

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 551 7060
juhani.lettolammi@eezy.fi
Ota yhteyttä

Pekka Loponen

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 556 0905
pekka.loponen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Janne Metsä

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 090 9927
janne.metsa@eezy.fi
Ota yhteyttä

Piritta Nauha

Psychologist, Assessment Services Senior Consultant

Henkilöarviointi

Psykologit

050 307 8988
piritta.nauha@eezy.fi
Ota yhteyttä

Reija Niemi

Executive Search Consultant

Myynti, Suorahaku ja rekrytointi

050 476 6476
reija.niemi@eezy.fi
Ota yhteyttä

Tuija Pulkkinen

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 359 5212
tuija.pulkkinen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Henna Pöri-Myllyniemi

Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

044 767 1365
henna.pori@eezy.fi
Ota yhteyttä

Jouni Saarinen

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 556 9041
jouni.saarinen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Liena Silen

Executive Search Consultant

Suorahaku ja rekrytointi

040 428 6770
liena.silen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Seija Tolonen

Executive Search Consultant

Suorahaku ja rekrytointi

040 525 4885
seija.tolonen@eezy.fi
Ota yhteyttä

Timo Tuohimaa

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 040 3032
timo.tuohimaa@eezy.fi
Ota yhteyttä

Heidi Tuomikorpi

Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

043 824 3261
heidi.tuomikorpi@eezy.fi
Ota yhteyttä

Miikka Uurto

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

050 527 1868
miikka.uurto@eezy.fi
Ota yhteyttä

Antti Vimpari

Senior Executive Search Consultant

Myynti

Suorahaku ja rekrytointi

040 845 5584
antti.vimpari@eezy.fi
Ota yhteyttä

Tutustu myös muihin rekrytointipalveluihimme: Ilmoitushaku, Henkilöarviointi, Uudelleensijoitus ja Muutosturva.